İngiltere’de Limited Şirket Nasıl Kurulur?

İngiltere’de Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Uzun vadeli büyüme ve İngiliz vergi sistemi açısından en avantajlı şirket türü limited şirketidir. İngiltere’de kuracağınız şirket sayesinde dünyaya açılabilir, markanızı tepeden tırnağa kendiniz tanımlayabilir, işletmeniz bünyesindeki her şeyin sahibi olabilir, işletmenizi vergiler açısından en etkili şekilde yürütebilirsiniz.  

İngiltere’de limited şirketin nasıl kurulacağı ve işletileceğini, bu yazıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

 • İngiltere’de Limited Şirket Kurma Adımları
 • Şirketin İşleyişi
 • İngiliz Vergi Sistemi
 • Masraflar

İngiltere’de Limited Şirket Kurma Adımları

1. Şirket Türüne Karar Verin

İngiltere’de bir limited şirket kurmaya karar verdiyseniz, iki ana seçeneğiniz bulunmaktadır:

 • Limited Şirket (LTD)
 • Halka Açık Limited Şirket (PLC)

Standart bir Limited Şirket (LTD) kurmak için bir hissedar, bir yönetici ve 1 Sterlin tutarındaki ödenmemiş sermaye yeterli iken, Halka Açık Limited Şirketler (PLC) için en az 50,000 Sterlin sermaye, en az iki hissedar, iki yönetici ve nitelikli bir şirket sekreteri bulunması zorunludur.

Bu nedenlerden dolayı, her zaman Limited Şirket kurmayı tercih ediyoruz.

2. Şirket Adınızı Seçin

Bu adım çoğu yeni limited şirket açısından işin hem en zevkli hem de en sinir bozucu kısmıdır. İngiltere’de her gün yaklaşık 1.500 yeni şirket kurulduğunu hesaba katarsak, tercih ettiğiniz şirket ismi çoktan alınmış olabilir. Tercih edeceğiniz ismin sonuna “Consulting, Trading” gibi eklemelerle ismi size özel hale getirebilirsiniz.

3. Limited Şirketin Kurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Kimlik Belgesi (Proof of ID): Pasaportunuzun resimli ön yüzü, ehliyet ya da çipli kimlik kartı
 • Adres Belgesi (Proof of Address): İkametgah adresinize kayıtlı elektrik, su ya da telefon faturası yeterlidir.

Evrakların tercüme ve onaylanması bizim tarafımızdan, İngiltere’de yapılacaktır.

4. Limited Şirketin Kurulması

Yapmanız gereken tek şey, size ileteceğimiz formu doldurmak ve gerekli evrakları bize iletmek olacaktır. Formu doldururken aşağıdaki bilgiler sizden istenecektir. Formun bize ulaşmasından sonra, 3 iş gününde İngiltere’deki şirketinizin kurulumu tamamlanacaktır.

 • İşletmenizi tanımlayacak SIC kodunun (Standart Endüstriyel Sınıflandırma Kodu) seçimi için faaliyetlerinizden bize bahsetmek. 
 • Şirketinizin kurulacağı resmi iletişim adresini (Registered Office Address) hizmetimiz dahilinde sağlıyoruz. Ancak farklı bir adres belirtebilirsiniz. Şirketin Kayıt Adresi resmi mektupların ulaşacağı,  şirketinizin resmi iletişim adresidir.
 • Kişisel İletişim Adresiniz
 • Şirketinizin hisse yapısı, kaç hissedar olacağını ve her birinin kaç hisseye sahip olacağını belirlemek.

5. Kuruluş Sürecinin Tamamlanması

Şirket kurulumunuz tamamlandığında, aşağıdaki belgeler hazırlanarak tarafınıza iletilecektir. 

 • Şirket Kuruluş Sözleşmesi (Memorandum of Association): Limited şirket adı, yeri, iş türü ile ilgili bilgilerin yer aldığı kuruluş sözleşmesidir.
 • Şirket Ana Sözleşmesi (Articles of Association): Yönetici yetkilerini, hissedar haklarını, vb. ana hatlarıyla belirten sözleşmedir. Genellikle limited şirketin kurulmasına aracılık eden muhasebe şirketleri tarafından sağlanır.

İşlemler tamamlandığında, İngiltere’de limited şirketinizi resmi olarak kurdunuz demektir! “Artık formaliteler yerine işinize odaklanmaya başlayabilirsiniz!” Ancak  yönetmeniz gereken raporlama ve dosyalama sorumluluklarınızın olduğunu unutmamalısınız.

Bu noktada, bir sonraki adım şirketiniz için bir banka hesabı açmak olmalıdır.

Şirketin İşleyişi

Şirketin işleyişi sırasında ilgilenmeniz gereken resmi detaylar aşağıdaki şekildedir:

 • Şirketinizle ilgili bilgiler, her yıl Companies House kayıtlarında güncellenmelidir.
 • Yıllık kurumlar vergisi (Corporation Tax) beyannamesinin tamamlanarak HMRC’ye (Maliye) bildirilmesi
 • Şirket kayıtlarının eksiksiz olarak tutulması ve değişikliklerin bildirilmesi.

Sadler&Frost olarak yukarıdaki hizmetleri standart olarak tüm müşterilerimize sunmaktayız.

İyi bir muhasebe hizmetinin önemli özelliklerinden biri, muhasebenize mümkün olduğunca az zaman ayırmak zorunda kalmanızı sağlamak olmalıdır. Sadler & Frost, teknoloji ile muhasebe uzmanlığını birleştirir, böylece ihtiyacınız olan her şeye en az zahmetle tek bir yerden ulaşabilirsiniz.

Bir limited şirketi yönetmenin temelinde fatura hazırlayıp göndermek ve masrafların kaydını tutmak yatar. Bu işlemleri size ücretsiz sunacağımız Xero ve ReceiptBank yazılımları ile kolaylıkla yapabilir, şirketinizi dünyanın her yerinden rahatlıkla yönetebilirsiniz. 

İngiltere’de Vergi Sistemi

İngiltere’de limited şirketin, beyan etmesi gereken tek vergi Kurumlar Vergisidir (Corporation Tax). Kurumlar vergisi, şirketin mali yıl kapanışından sonraki 9 ay içinde beyan edilip ödenmelidir. Mali yıl kapanış tarihleri de şirketin kuruluş tarihine göre değişmektedir.

İngiltere içindeki cironuz 85.000 Sterline ulaşana kadar KDV (VAT) numarası almak zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla,  KDV numarası alana kadar faturalarınızı KDV olmadan kesebilirsiniz. KDV numarası aldığınız takdirde, her 3 ayda bir HMRC’ye VAT Return (KDV Beyannamesi) bildirim yapmanız gerekecektir. Her fatura kestiğinizde KDV otomatik olarak faturaya eklenecektir. KDV iadesi söz konusu olduğunda ise gerekli işlemler muhasebeciniz tarafından yerine getirilecektir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, işinize odaklanmanıza imkan sağlayacak iyi bir muhasebeciye ve muhasebe ile entegre bir şekilde iş akışını sağlayacak yazılım altyapısına sahip olmaktır. Bunun için ise en doğru adres Sadler & Frost’tur.

Tecrübeli muhasebecilerden oluşan ekibimiz gerekli tüm işlemleri sizin yerinize gerçekleştirecek ve size sadece hesaplarınızı onaylamak kalacaktır.

Şirkete Gider Gösterilebilecek Masraflar

Şirketinizi kurmadan ve faaliyete başlamadan önce işinizle ilgili kendi cebinizden çeşitli harcamalar yapmış olabilirsiniz. Bu kapsamda yaptığınız masraflarınızı kurulum sonrası şirketinizden geri alabilirsiniz. Aşağıda buna örnekleri görebilirsiniz:

 • Bilgisayar ekipmanı ve yazılımı
 • Alan adı kaydı
 • Ofis kirası
 • İş sigortası
 • Kırtasiye
 • Muhasebe maliyetleri
 • Seyahat masrafları

Bu harcamaların yalnızca kurduğunuz şirketin faaliyetlerine ilişkin olması ve ilgili makbuzların, faturaların vb. elinizde olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca şirketinizi kurduktan sonraki yedi yıl içinde yapılan her türlü masrafı geri alabilirsiniz.

Mutlaka Bir Muhasebeciyle Çalışın!

Her ne kadar İngiltere’de zorunlu olmasa da iyi bir muhasebeciyle çalışmak mali durumunuzu düzenli şekilde takip etmenin ve mali sorumluluklarınızı aksatmadan, kolay bir şekilde yerine getirmenin en doğru yoludur. Vergi beyanname ve ödeme tarihlerini kaçırmamanız, beyannameleri doğru şekilde vermeniz, kredi puanınız açısından çok önemli olan mali tablolarınızı mükemmel durumda tutmanız için Sadler & Frost’un sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!