İngiltere’de Şirketlerin Marka Tescili Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İngiltere’de Şirketlerin Marka Tescili Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İngiltere’de şirket kurmaya karar verdikten sonra çok iyi bir şirket adı (Türk mevzuatındaki karşılığı ticaret unvanıdır) bulup gerekli işlemleri de tamamlayarak şirketi kurdunuz. Peki eşsiz ve size çok uygun olduğunu düşündüğünüz şirket adı ve eğer varsa logonuzun sadece sizin tarafından kullanılmasını istiyorsanız bu kadarı yeterli mi? Elbette hayır. Bu aşamaya kadar yaptığınız işlemler sadece başka bir işletmenin aynı veya çok benzer bir isimle Companies House’a kayıt olamayacağı anlamına gelir.

Şirket Adı ve İşletme Adı arasında fark var

Şirket adı (ticaret unvanı) ile işletme adı aynı şey değildir. Şirketinizi Companies House’a kaydettirerek kurmuş olmanız şirket adınızın başka bir şirket tarafından işletme adı olarak kullanılmasını engellemez. Bunu engellemek için yapılması gereken ise şirket adını veya belirleyeceğiniz işletme adını tescil ettirmektir.

Şirket adının (ticaret unvanı) benzersiz olması gerekmektedir. Daha önceden kullanılmış bir şirket adını kullanarak yeni bir şirket kurmak istediğinizde Companies House başvurunuzu reddedecektir. İngiltere’de her gün 1000’den fazla yeni şirket kurulduğunu göz önünde bulundurursak şirket adı belirlemekte seçeneklerin giderek azaldığını söyleyebiliriz. 

İlk defa şirket kuracak kişilerin şirket adı (ticaret ünvanı) belirleme aşamasında bazen kafalarını karıştıran diğer bir husus da şirket adının sonuna “Limited” mi, “LIMITED” mi, “Ltd” mi yoksa “LTD” mi koyması gerektiğidir. İşin aslı şu ki bunların hangisini yazdığınız hiç önemli değildir. Diğer bir ifadeyle bu seçeneklerden herhangi birini serbestçe seçebilirsiniz. Esasında bunların temel amacı şirketinizin bir limited şirket olduğunu açıkça ortaya koymaktan başka bir şey değildir.

Şirket adının ve işletme adının seçilmesi bazen zorlayıcı bir süreç haline gelebilir. Sadler&Frost olarak şirket ve işletme adı belirleme konusunda müşterilerimize destek olduğumuzu ve sunduğumuz tavsiyelerin birçok müşterimizin işini kolaylaştırdığını belirtmek isteriz.

Şirket adının tüm resmi yazışmalarda, Companies House ve HMRC (Maliye) ile ilişkilerinizde kullanılması zorunlu olmakla birlikte İşletme adı da kullanabilirsiniz. İşletme adı kullanmanız halinde sadece faturalarınız da dahil olmak üzere tüm yazışmalarınızın altına işletme adınızı ve şirket adınızı birlikte yazmanız yeterli olacaktır. Ayrıca işletme adının herhangi bir yere kaydedilmesi zorunluluğu da bulunmamaktadır. Dolayısıyla, daha önceden başkası tarafından tescil edilmemiş olmak şartıyla işletme adı serbestçe seçilebilir. Bu sizin için bir özgürlük anlamına geldiği gibi başkalarının da sizin şirket adınızı (ticaret ünvanı) rahatlıkla işletme adı olarak kullanabileceği anlamına gelmektedir.

Şirket adınızın önceden tescil edilip edilmediğini kontrol edin

İyi bir şirket adı bulduğunuzda bu ismin başkaları tarafından kullanılmasını istemez ve bir an önce bu ismi koruma altına almayı arzu edebilirsiniz. Ancak yeni şirket kurarken ve bu şirketin adını (ticaret ünvanı) belirlerken yapılması gereken önemli işlerden bir tanesi de seçtiğiniz ve çok güzel olduğunu düşündüğünüz şirket adının başkası tarafından sizden önce tescil edilip edilmediğini kontrol etmektir. Bunu ise Fikri Mülkiye Ofisinden (Intellectual Property Office – IPO) yapabilirsiniz. İstemeden de olsa daha önceden tescil edilmiş bir adı şirket adı olarak seçebilirsiniz ve unutmayın ki şirket adınız Companies House tarafından kabul veya red edilirken bu ismin tescil edilip edilmediğine değil, sadece Companies House kayıtlarında daha önceden şirket adı olarak kullanılıp kullanılmadığına bakılır.

Şirket adını tescil ettirmenin maliyeti nedir?

Eğer tescil ettireceğiniz isim veya logo tescil kurallarına uygunsa standart marka tescili ücreti uygulanır ve bu ücret 170£’dur. Tescil başvurusu yapılırken faaliyet göstermeni planladığınız/faaliyet gösterdiğiniz alana bağlı olarak hangi sınıfta (trademark class) tescil ettireceğinizi de belirlemeniz ve başvuruyu ona göre yapmanız gerekmektedir. Toplam 45 sınıf arasından seçim yapmanız beklenir ve tescil ettireceğiniz sınıfı doğru seçmek önemlidir. Çünkü seçilen her ilave sınıf için ilave 50£ ödemeniz gerekecektir.

Sunduğunuz bilgilerin kayıt kurallarına uygun olup olmadığı konusunda emin değilseniz “Başlama Hakkı (Right to Start)” prosedürünü takip etmeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda 200£ ve her ilave sınıf için 50£ masraf anlamına gelir. Ancak başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa bu masrafın sadece yarısını ödersiniz.

Tescil başvurunuzun yapılması ve başvuru sırasında doğru sınıf(lar)ın seçilmesi konusunda Sadler&Frost ekibinden her zaman destek alabilirsiniz.

İsim/Marka tescili ne kadar süreyle geçerli olur?

Tescil işleminin geçerliliği 10 yıldır. Ancak bu sürenin dolacağı tarihten altı ay önceyi ve altı ay sonrayı kapsayan dönem içerisinde yenileme ücreti ödenerek tescilinizi 10 yıl daha geçerli olacak şekilde yenileyebilirsiniz.

İsim/Marka tescili, telif hakkı ve patent arasındaki fark nedir?

Bunların her üçü de fikri mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili olup kapsamları birbirinden farklıdır:

  1. Marka tescili: İsim, slogan, logo ve semboller gibi marka unsurlarını koruma altına alır.
  2. Telif hakkı: Yazarlar, sanatçılar veya mimarlar gibi ortaya bir yaratıcılık ürünü koyan profesyonellerin çalışmalarını koruma altına alır. Bunun için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.
  3. Patent: Yenilik içeren buluşları koruma altına alır. Bu koruma türü şartları en ağır ve karmaşık olan, başvurusu uzun süren ve en pahalı olan seçenektir. Genellikle 5 yıllık süreyle koruma sağlar ve 4000£’dan fazla maliyete sahiptir.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!