Limited Şirketimden Ne Kadar Maaş Almalıyım?

Limited Şirketimden Ne Kadar Maaş Almalıyım?

Ticari işlerinizi yürütmek için limited şirket kurmayı tercih edip şirket müdürü olarak da kendiniz çalışınca şirketinizden ne kadar maaş almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Diğer bir ifadeyle hem şirket sahibi hem de şirket müdürü olunca, başka bir yazıda da dile getirdiğimiz gibi vergisel avantaj sağlamak adına bir maaş ve temettü kombinasyonu oluşturmanız önerilir. 

Şirketinizden kendinize maaş ödeyebilmeniz durumunda HMRC (Maliye) Gerçek Zamanlı Bilgi (Real Time Information – RTI) kurallarına uygun şekilde maaş bordrosu oluşturmak için gerekli tüm raporlama ve vergi beyannamesi verme sorumluluklarını eksiksiz şekilde ve zamanında yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Limited şirketinizden maaş almanızın iki önemli faydası vardır:

  • Şirket müdürüne ödenen maaş işletme gideri olarak kabul edilir. Bu gider ise şirketinizin ödemesi gereken Kurumlar Vergisi matrahını azaltır.
  • Maaşınız kazanç alt limitinin (yıllık 6.240£) üzerinde olursa emeklilik için prim günü biriktirmiş olursunuz.

Birleşik Krallık’ta vergi mükelleflerinin her yıl kanunen gelir vergisinden muaf tutulan kişisel gelir miktarına (personal allowance) kadar aldıkları gelirler için gelir vergisi ödemez. Bu miktar 12.500£’dur. Maaşınızın miktarını belirlerken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Maaşı belirlerken hesaba katılması gereken diğer bir husus ise Sosyal Güvenlik (National Insurance) primi ödenip ödenmeyeceğini belirlemeye yarayan yıllık gelir eşik miktarlarıdır. Bu eşikler gelir vergisinden muaf tutulan kişisel gelir miktarından az olduğu için bu eşik miktarlarını bilip bunlara göre maaşınızı belirlemeniz akıllıca olacaktır. Bu eşik değerler aşağıdaki gibidir:

  • Alt kazanç limiti yıllık 6240£’dur ve sosyal güvenlik primi yatırmak için bu limitin üzerinde bir gelire sahip olmanız gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Birincil Eşiği yıllık 9500£’dur. Çalışanların geliri bu eşik değerin altında ise sosyal güvenlik primi ödemesi gerekmez.
  • Sosyal Güvenlik İkincil Eşiği yıllık 8788£’dur. Maaşınız bu seviyenin altında olduğu sürece limited şirket Sosyal Güvenlik İşveren primi ödemek zorunda kalmayacaktır.

Dolayısıyla amaç emekliliğe hak kazanabilmek adına alt kazanç limitinden daha yüksek ama ne çalışanın ne de işverenin sosyal güvenlik primi ödemek zorunda kalmayacağı bir maaş belirlemek olmalıdır. Eskiden sosyal güvenlik birincil eşik değeri ikincil eşik değerinden düşüktü ve alt kazanç limitinden yüksek ama sosyal güvenlik birincil eşikten düşük bir maaş belirlemek daha uygundu.

Ancak Hükümet Nisan 2020’den itibaren sosyal güvenlik birincil eşiğini yükselterek ikincil eşikten daha yüksek bir rakam haline getirmiştir. Bu değişiklik sonrasında şirketinizden, alt kazanç limitinden yüksek ama ikincil eşik miktarından düşük bir maaş almanız vergisel anlamda daha uygun hale gelmiştir. Elbette bunu söylerken başka bir vergilendirilebilir gelir kaynağınız olmadığı varsayıyoruz.

Sonuç olarak şirketinizden müdür maaşı olarak alt kazanç limitinden yüksek ve sosyal güvenlik ikincil eşiğinden düşük bir maaş alırsanız ne siz ne de şirketiniz sosyal güvenlik primi ödemek zorunda kalmaz ve bu maaş kanunen gelir vergisinden muaf tutulan kişisel gelir miktarından (personal allowance) düşük olduğu için gelir vergisi ödemeniz de gerekmez. Eğer şirketiniz yıl sonunda kar ederse, kendinize temettü de alabilirsiniz.

Her ne kadar yukarıda kendi maaşınızı belirlemenize yardımcı olacak belirli kriterler vermiş olsak da yine de uzman bir muhasebeciden destek almanız yararlı olacaktır. Sadler&Frost’un uzman ekibi bu ve başka birçok konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!