Limited Şirketin Temettü Dağıtması ve Temettülere Uygulanan Vergiler

Limited Şirketin Temettü Dağıtması ve Temettülere Uygulanan Vergiler

Temettü, bir limited şirketin kurumlar vergisini ödedikten sonra elinde kalan karından hissedarlara yapılan ödemedir. Bir limited şirket sahibiyseniz/hissedarıysanız şirketinizden para çekmenin en verimli yolu temettüdür.

Hissedarlara dağıtılan temettü şirkete gider olarak kaydedilemez. Ayrıca, şirketin vergi ödemeleri yapıldıktan sonra geriye kalan kar yeterli değilse hissedarlara temettü ödemesi yapılmaz.

Dolayısıyla bir limited şirketin her yıl temettü dağıtacağı veya dağıtması gerektiği şeklinde bir durum söz konusu değildir. Şirket hesaplarında biriken kar birkaç aylık, bir yıllık olabileceği gibi birkaç yılda da birikmiş olabilir. Şirket müdürleri mali yıl sonunda şirkette kar oluşmasına rağmen temettü dağıtmamayı seçebilir. Bu durumda biriken kar sonraki yıllarda dağıtılır.

Şirket nasıl temettü dağıtır?

Mali yıl sonunda şirketinizden hissedarlara temettü dağıtmak isterseniz temettüyü ilan etmek için bir yönetim kurulu toplantısı yapmanız gerekir. Bu toplantıda mutlaka tutanak tutulmalıdır. Eğer bir limited şirketin tek yöneticisi varsa yönetim kurulu toplantısı söz konusu olmayacaktır ama gerekli evrakların doğru şekilde doldurulması gerekecektir. Bu konuda bir muhasebeciden yardım almanızı öneririz. Sadler&Frost’un sunduğu hizmetler kapsamında şirketin temettü dağıtabilmesi için gerekli işlemler de yer almaktadır.

Temettü dağıtabilmek için şirket tarafından üzerinde temettü ödemesinin yapıldığı tarih, şirket adı, temettü ödenen hissedarların isimleri ve temettü miktarı yazan bir temettü makbuzu düzenlenmesi gerekir. Temettü ödemesi yapılan hissedarlardan her birine bu makbuzun bir nüshası verilmeli ve bir nüsha da şirket kayıtları için saklanmalıdır.

Şirket hissedarlarına temettü dağıtılırken miktarlar hisse oranlarına göre belirlenir. Yani şirket tek hissedarlı ise temettünün tamamı bu şirket sahibine ödenir. Eğer birden çok hissedar varsa her hissedara hissesi oranında temettü ödemesi yapılır. 

Temettü için kim ne kadar vergi öder?

Bir şirketin hissedarlarına temettü dağıttığı için herhangi bir vergi ödeme yükümlülüğü doğmaz. Ancak temettü ödemesi alan hissedarların Kişisel Mali Durum beyannamesi (Self Assessment) aracılığıyla temettü için vergi ödemesi gerekebilir.

Limited şirket kurarak iş yapmak vergisel açıdan verimli bir yöntem olarak görüldüğü için birçok kişi açısından tercih edilir. Çünkü ne şirketin ne de şirket çalışanının temettüler için Sosyal Güvenlik Primi (National Insurance Contribution – NIC) ödemesi gerekmez. Ancak eğer şirket çalışanı Sosyal Güvenlik Birinci Eşiğinden (National Insurance Primary Threshold) daha yükse maaş alıyorsa hem işverenin hem de çalışanın sosyal güvenlik primleri ödenecektir. Bu nedenle birçok limited şirket sahibi, vergisel avantaj sağlamak adına temettü ödemeleri ve düşük bir maaş kombinasyonuyla şirketten ödeme almayı tercih eder.

Temettü ödemesi alan hissedarların ödemesi gereken vergi oranları hangi gelir vergisi dilimine girdiklerine bağlı olarak aşağıdaki gibidir:

  • Temel oranlı vergi mükellefleri için %7,5
  • Yüksek oranlı vergi mükellefleri için %32,5
  • Ek oranlı vergi mükellefleri için %38,1

Temettü vergisi oranlarının ve gelir vergisi dilimlerinin daha anlaşılır olması için aşağıda bir tablo sunuyoruz:

Vergi dilimiGelir vergisiTemettü vergisi
Vergiden muaf yıllık kişisel kazanç (0-12.500£)
Temel oranlı vergi dilimi (12.501£-50.000£)%20%7,5
Yüksek oranlı vergi dilimi (50.001£-150.000£)%40%32,5
Ek oranlı vergi dilimi (150.000£’den yüksek)%45%38,1

Limited şirketinizden ödeme almak için temettü ve müdür maaşından oluşan bir kombinasyonla ilerlemenin vergisel avantaj sağladığına değinmiştik. Bu kombinasyonun nasıl olması gerektiği veya temettü dağıtımı sürecinin yönetilmesi gibi konularda Sadler&Frost’un tecrübeli ekibinden destek alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!