Muhasebecinizi Değiştirmeniz Gerektiğini Nasıl Anlarsınız ve Değiştirebilirsiniz?

Muhasebecinizi Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Muhasebeciniz yerine siz mi çalışıyorsunuz?

İşinizi büyütmek için ayırmanız gereken zamanı muhasebecinizle görüşmek, günler öncesinden randevu almak ve vergi dönemi geldiğinde evraklarınızı ona fiziken götürmek için harcıyorsunuz? Herşeyin Zoom ve Microsoft Teams görüşmelerine dönüştüğü günümüzde bu çok da kabul gören bir durum değil. Sadler&Frost ile çalışan müşteriler, gider fişlerini Dext’e gönderiyor, faturalarını Xero’dan kesiyor, muhasebesi tutulması gereken tüm belgeleri ise Xero ile takip ediyor. Mali yıl sonu geldiğinde, vergi hesaplamaları için evraklarını fiziki olarak taşımıyor, tüm bilgiler yıl içinde düzenli takip edildiği için beyannameler hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Kısacası dijitalleşmenin tüm olanaklarından faydalanarak muhasebe işlemlerini hem uzaktan yürütüyor hem de hızlı iletişim kuruyor.

Kısacası, Sadler&Frost ile çalışmayı tercih edenler değerli zamanlarını evrak biriktirmeye ve taşıma, muhasebecilerini ziyaret etmeye harcamaz ve şirketlerinin muhasebesinin doğru şekilde tutulduğundan emin olurlar.

Muhasebecinize ne için ücret ödüyorsunuz?

Peki, her şeyi kendiniz takip ediyorsunuz ama muhasebecinizi yılda bir kez görmek için yüksek tutarlar mı ödüyorsunuz? Bizim tavsiyemiz, aylık ücret karşılığı farklı hizmet hizmet paketleri sunan şirketler ile çalışmanız olacaktır. Eğer size özel, ihtiyaçlarınıza özel bir hizmet almıyorsanız belki de hiç kullanmadığınız hizmetler için para ödemek durumunda kalıyorsunuzdur. Alternatifleri değerlendirirken Sadler&Frost’un teknolojiyi en iyi şekilde kullanan, müşterilerine ihtiyaç duydukları hizmetleri ihtiyaç duydukları zamanda ve miktarda sunan tecrübeli ekibiyle görüşmeyi ihmal etmeyin. 

Muhasebecinize her danıştığınızda ekstra ücret mi ödüyorsunuz?

Kendi işletmenizi yönetirken doğru miktarda vergi ödediğinizden, ihtiyaç duyduğunuzda “iş yönetimi” gibi konularda muhasebecinize danışabildiğinizden ve bunun karşılığı olarak her seferinde ilave ücret ödemek zorunda kalmadığınızdan emin olun. Her danıştığınızda ödeme yapmak zorunda kalıyorsanız, artık alternatif aramaya başlama zamanı gelmiş demektir.

Peki muhasebecinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Yukarıda değindiğimiz noktalar ışığında muhasebecinizi değiştirmeyi düşünmeye başladıysanız, bu geçiş sürecini nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmek için yazının devamını okumalısınız.

İlk yapmanız gereken, (eğer varsa) muhasebecinizle yapmış olduğunuz sözleşmenin koşullarını kontrol etmek olmalıdır. Genellikle, sözleşmeyi sonlandırabilmeniz için mutlaka bir ihbar süresi vardır ve bu süreye uygun şekilde hareket etmeniz beklenir. Yeni bir muhasebeci ile çalışacağınızı, mutlaka mevcut muhasebecinize zamanında bildirmelisiniz. Aksi takdirde, yeni muhasebeciniz, mevcut muhasebecinizden “Bilgi Talebi Mektubu” (Professional Clearance Letter) ile tüm muhasebe evraklarını ve bilgileri talep ettiğinde, eski muhasebeciniz bu talebi karşılamakta yavaş davranabilir. Elbette mevcut muhasebeciniz bu bilgileri vermekle yükümlü olacaktır.

İzin Mektubu (Professional Clearance Letter) nedir?

Yeni muhasebecinizin sizi müşteri olarak almak için “eski muhasebecinizden bilgileri istemek” amacıyla eski muhasebecinize göndereceği yazışmaya “Professional Clearance Letter” adı verilir. Bu vesileyle, eski muhasebeciniz size ait bilgi, kod ve numaraları yeni muhasebecinize iletir.

Yeni bir muhasebeciye geçerken eski muhasebecinizden alınması gereken bilgiler nelerdir?

Yeni bir muhasebeciyle çalışmaya başlamadan önce yeni muhasebecinizin eski muhasebecinizden aşağıdaki bilgileri temin etmesi gerekir:

  • Companies House Authentication Code, Company UTR, Personal UTR ve Employer PAYE Reference ve Office Number
  • Year-End olarak belirtilen Yıl kapanışını içeren Mali tablolar (Ayrıntılı Kâr-Zarar ve Bilanço)
  • Personal UTR ve son yapılmış Self-Assessment Detayları
  • Siz ve çalışanlarınızın bordroları
  • Kayıtlı iseniz VAT Numaranız ve VAT Return
  • Durumunuza göre bunlara ek olarak farklı belgeler de talep edilebilir.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!