Öğle Yemeği Parasının İş Harcaması Olarak Şirketten Geri Alınması

Öğle Yemeği Parasının İş Harcaması Olarak Şirketten Geri Alınması

Ticari faaliyetlerinizi limited şirket üzerinden yürütmek size şirket faaliyetleriyle ilgili her türlü harcamanızı gider olarak şirkete kaydetme ve bu harcadığınız parayı şirketten talep etme imkanınız bulunmaktadır. Böylece şirketinizin ödemesi gereken Kurumlar Vergisi (Coporation Tax) miktarı azalır. Ancak yapılan harcamaların şirket gideri olarak kabul edilebilmesi için HMRC’nin belirlediği kurallara uymak gerekir.

Şirketinize masraf olarak gösterebileceğiniz harcamalar konusunda HMRC’nin (Maliye) genel kuralı, ancak “tamamen ve münhasıran” şirketin ticari faaliyetleri için yapılan masrafların şirketten geri talep edilebileceği şeklindedir. Bu açıdan öğle yemeğinin kişisel harcama mı yoksa iş harcaması mı olduğu; daha doğrusu ne zaman kişisel ne zaman iş harcaması olduğu konusunda karar vermek pek kolay olmayabilir.

Normal çalışma rutininiz içerisinde yediğiniz öğle yemeklerini şirkete gider olarak yazamazsınız. Ancak normal çalışma rutininizin dışında ama çalışırken öğle yemeği (bazı durumlarda da akşam yemeği) yemeniz halinde bunu şirkete gider olarak gösterip parasını şirketten geri alma imkanınız vardır.

Normal çalışma rutini dışında demek, örneğin iş icabı müşterinizin mekanında veya mevcut işyerinizin dışında bir yerde beş saatten uzun süre kalmanız gerekirse yiyeceğiniz yemeğin parasını şirketinizden geri talep edebilirsiniz. Burada HMRC (Maliye) mesai yapmak durumunda kaldığınız yerin kalıcı işyeriniz mi yoksa geçici işyeriniz mi olduğuna göre karar vermekte ve kalıcı işyeri tanımı da bazen karmaşık olabilmektedir. 

Mesela kendi iş yeriniz dışında bir işyerinde (örneğin müşterinizin çalışma ofisinde, fabrikasında, mağazasında vb.)  mesainizin %40’ını veya fazlasını geçiriyorsanız burası 24 aya kadar sizin geçici işyeriniz olarak kabul edilebilir ve bu süreçteki yemek ücretlerini şirketinizden geri isteyebilirsiniz. Ancak bu işyerindeki çalışma süreniz 24 ayı geçerse veya 24 ayı geçecek şekilde planlanmışsa burası artık geçici değil kalıcı işyeriniz haline gelir ve burada yediğiniz yemeğin parasını şirketten geri talep edemezsiniz. 

HMRC’nin (Maliye) kalıcı işyeri tanımı ayrıca, müşterinizin işyerinde her hafta aynı gün çalışmanız ve bunun 24 aydan daha uzun süre devam etmesi halinde bu işyerini yine sizin kalıcı işyeri olarak kabul eder. Dolayısıyla bu durumda yine ödediğiniz yemek ücretini şirketten geri talep edemezsiniz.

HMRC kriterlerine göre ne durumlarda mesai yaptığınız işyerinin kalıcı veya geçici olarak tanımlandığını tespit etmekte zorlanabilirsiniz. Böyle durumlarda bir muhasebeciden destek almanız yerinde olacaktır. Sadler&Frost’un tecrübeli ekibi bu ve diğer konularda sizlere hizmet sunmaktan memnuniyet duyacaktır.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!