Şirket Aracı Kullanımı ve Vergilendirmesi

Şirket Aracı Kullanımı ve Vergilendirmesi

Şirket aracı, bir işletme tarafından çalışanlarının kullanımına sunulan araba, kamyonet veya motosiklettir. Şirket aracı iş ve kişisel seyahatler için kullanılabilir ve bunların ayrımını yapmak, kaydını tutmak vergilendirme süreci açısından son derece önemlidir.

Bazı şirketlerde çalışanların iş sözleşmelerinin bir parçası olarak onlara şirket arabası verilebilir. Bunun bir sonucu olarak HMRC (Maliye) şirket arabasının özel kullanımını ayni kazanç (Benefit in Kind – BiK) olarak kabul eder ve çalışanın elde ettiği toplam gelirin bir parçası olarak vergilendirir. Şirket arabasını kullanımına sunmak suretiyle şirketin çalışanına sağladığı ayni kazanç çalışanın ödeyeceği Gelir Vergisi (Income Tax) tutarına ve işverenin HMRC’ye (Maliye) ödeyeceği Sosyal Güvenlik Priminin hesaplanmasına dahil edilir.

Çalışana sunulan bu ayni kazancın nakdi değeri, aracın liste fiyatı üzerinden bir dizi hesaplamayla elde edilir. Bu hesaplamada aracın kullandığı yakıt türü, karbondioksit emisyon miktarını dikkate alan ve HMRC tarafından yıllık olarak ilan edilen ayni kazanç yüzdesi temel alınır. 

Ayni kazanç hesaplaması sonucunda elde edilen değer her vergi yılında çalışanın P11D formuna bireysel araç için nakdi değer olarak eklenir. Ayni kazancın maksimum değeri araç liste fiyatının %37 olabilir.

Aracın liste fiyatı, standart aksesuarları ve ilave isteğe bağlı aksesuarları (metalik boya vb.) dahil olarak aracın plaka ve KDV dahil teslimat fiyatıdır. Eğer satın aldıktan sonra araca ses sistemi vb. geliştirmeler uygulanmışsa bunlar da liste fiyatına eklenmelidir. Ancak satın aldıktan sonra araca 100£ altında geliştirmeler uygulamışsanız veya 100£’dan ucuz ek aksesuarlar taktıysanız bunları liste fiyatına eklemeye gerek yoktur.

HMRC ayni kazanç oranlarını belirlerken elektrikli araçların ve düşük egzoz emisyonuna sahip araçların yüzdesini düşük tutarak bu araçların kullanımını teşvik etmektedir. Şirket araçlarına uygulanan ayni kazanç oranlarını www.gov.uk adresinden öğrenebileceğiniz gibi muhasebe programlarının maaş bordrosu hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz. Her halükarda bir muhasebeciye danışmanızı tavsiye ederiz. Sadler&Frost ekibinde yer alan tecrübeli muhasebecilerimiz ve müşterilerimize kullandırdığımız Xero muhasebe programının sunduğu imkanlar sayesinde bu konuda size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Tek hissedarı ve tek direktörü olan veya az sayıda çalışanı bulunan limited şirketler için şirket aracı alıp çalışana tahsis etmek vergisel açıdan doğru bir uygulama olmayabilir. Bunun yerine çalışanın özel aracıyla şirket faaliyetlerinde bulunması ve bunun için ücret alması yoluna gidilebilir. Bu konuda özel aracınızla şirket faaliyetleri için yapılan seyahatler için şirketten nasıl para talep edileceğine dair yazımızda (blog-6) detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ancak çalışan sayısı fazla olan ve satış amaçlı iş seyahatlerinin yoğun olduğu şirketlerde bir şirket aracı temin etmek vergisel açıdan daha avantajlı olabilir. Bu durumda da mümkün olduğunca düşük emisyonlu araçları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Bir şirket arabası verilen ve aynı zamanda işvereninden bedava yakıt alan bir yönetici/çalışan, her vergi yılında, ödeneğin nakit karşılığı üzerinden vergilendirilir. Nakit karşılık tutarı HMRC tarafından yıllık olarak belirlenir ve 6 Nisan 2020’den itibaren 24.500£’dur.

Ücretsiz yakıtın sağladığı ayni kazanç miktarı, şirket aracına uygulanan ayni kazanç oranı baz alınarak hesaplanır ve oran 24.500£’luk sabit tutarla çarpılır. Dolayısıyla, örneğin şirket arabasının ayni kazanç yüzdesi %13 ise, kişisel kullanım için sağlanan ücretsiz yakıttaki ayni kazanç tutarı 3.185 £ (24.500 £ x %13) olur.

Sonuç olarak çalışanların (şirket müdürü de buna dahil) kullanımına şirket aracı sunmak konusunda karar verirken yukarıda değinilen hususları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Hem sizin kişisel hem de şirketinizin kurumsal vergi yükümlülükleri açısında en uygun seçeneğin hangisi olduğu konusunda ise bir muhasebeciye danışmanızı tavsiye ederiz.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!