Şirket Adresi (Registered Office Address) Nasıl Alınır?

Şirket Merkezi Adresinin (Registered Office Address) Sağlaması Gereken Şartlar

İngiltere’de bir limited 3 farklı türde adrese sahip olması gereklidir. Bunlardan birincisi, “Registered Office Address” olarak adlandırdığımız resmi yazışma adresidir. İkincisi, Directors’ Service Address dediğimiz şirket yetkilisinin yazışma adresidir. Sonuncusu ise şirketin faaliyet gösterdiği iş adresidir (Business Address). Bu yazıda, şirketinin açısından önemli bir yere sahip olan bu adreslerin özelliklerini ele alacağız.

Resmi Yazışma Adresi: Registered Office Address

Resmi Yazışma Adresi (Registered Office Address), şirketle ilgili tüm resmi tebligatların yapılacağı ve resmi yazıların gönderileceği adrestir. Bunlar, HMRC (Maliye), Companies House gibi resmi devlet kurumlarından gelecek olan bilgilendirme ya da uyarı yazılarıdır. Bu adres, Birleşik Krallık’ta mevcut, gerçek bir adres olmalıdır.

Eğer evden çalışıyorsanız, ev adresinizi şirketin resmi yazışma adresi olarak gösterebilirsiniz. Ancak, Companies House’un web sitesinde tüm şirketlerin resmi yazışma adresleri kamuya açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Dolayısıyla da ev adresinizi herkesin erişimine açık bir şekilde yayınlamak istemeyebilirsiniz. Ayrıca, şirket merkezinin profesyonel görünmesi adına, şirket adresini ticari merkez niteliğindeki bir ofiste göstermeniz prestij açısından önemli olacaktır. Bunun dışında avukatınızın, muhasebecinizin, sekreterlik firması gibi seçeneklerden birini de kullanabilirsiniz. Sadler&Frost olarak, şirket kurulumunu yaptığımız müşterilerimize şirket adresini ücretsiz veriyoruz ve resmi yazışmaları takip ediyoruz.

Şirket Yetkilisinin Yazışma Adresi: Directors’ Service Address

Şirketinizi kurarken bildirmeniz gereken ikinci adres Directors’ Service Address dediğimiz şirket yetkilisinin yazışma adresidir. Şirkete yetkili olarak atanan herkesin adına bir adres belirtilmesi gerekmektedir. Bunlar Director (Müdür), hissedarlar, şirket sekreteri ya da diğer imza yetkilileri (People with Significant Control – PSC) olabilir. Bu adres; HMRC, Companies House gibi resmi kurumların doğrudan şirket yetkilileriyle iletişime geçmek için kullanacağı adrestir. Şirket yazışma adresi tercihe göre (Registered Office Address) ile aynı olacak şekilde de atanabilir. Registered Office Address’te olduğu gibi, kamuya açık şekilde yayınlanır ve aramalarda gözükür. Şirketin resmi yazışma adresinden farklı olarak, Birleşik Krallık’ta olma şartı yoktur.

Dolayısıyla, şirketinizi ikamet adresinize kurmanız halinde, daha sonra güncelleseniz bile eski kayıtlar kamuya açık kaynaklarda görünmeye devam edecektir. Dolayısıyla, şirketi kurma aşamasında ikamet adresinizi, şirket adresi olarak belirtmenizi tavsiye etmiyoruz. Diğer yandan, şirket direktörünün gerçek ikametgah adresi de devlet kayıtlarında tutulmakta ancak hiçbir şekilde yayınlanmamaktadır.

Şirketin Faaliyet Adresi: Business Address

İş Adresi (Business Address); müşterilerden, tedarikçiler gibi işe dair gelecek tüm postaların gönderileceği yerdir. Bir şirketin ülkenin veya dünyanın farklı yerlerinde şubeleri varsa birden fazla iş adresi olabilir. Ancak küçük veya faaliyete yeni başlayan şirketlerin birden çok iş adresinin olması sıkça görülen bir durum değildir.

Şirketinizin ihtiyaçlarına ve faaliyetlerine en uygun şekilde iş adresiniz olarak ikamet adresinizi, ofisinizin bulunduğu adresi, satış yerinizin bulunduğu adresi veya herhangi bir adresi kullanabilirsiniz. İş adresinizi, web siteniz veya kartvizitlerinizde kullanabilirsiniz.

Sadler&Frost olarak İngiltere’de şirket kurmak isteyen veya mevcut şirket merkezi adresini değiştirmek isteyen müşterilerimize şirket merkezi adresi ve sekreterlik hizmeti sunuyoruz. Hem ilk adres bildirimi hem de adres değişikliği bildirimi işlemlerini yürütüyoruz. Ardından şirketinize gelen tüm resmi yazışmaları takip ediyor ve sizi zamanında bilgilendiriyoruz. Companies House ve HMRC’den (Maliye) gelen yazılardan zamanında haberdar olmamanızın veya bazı bildirimlerin gözünüzden kaçmasının sizi hem mali hem de resmi açıdan sıkıntılı durumlara sokabileceğini göz önünde bulundurduğunuzda bu yazışmaların tecrübeli ekibimiz tarafından düzenli şekilde takip edilmesinin önemini daha iyi anlayacaksınız.

Makaleyi Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp