Amazonla İlgili Bilmeniz Gereken İstatistikler: 2020/2021 Pazar Payı Analizi ve Verileri

black Samsung Galaxy smartphone displaying Amazon logo

Amazon, şüphesiz, e-ticaret endüstrisinin öncüsüdür. Son yıllarda şirket, çevrimiçi perakende sektörünü inanılmaz boyutlara taşıyan muazzam bir değişim yaşadı. Amazon istatistikleri, şirketin yıkıcı gücünün tüm e-ticaret ekosisteminin dinamiklerini kökten değiştirdiğini göstermiştir. 2020’de Prime Day’in Ekim ayına ertelenmesine rağmen, Amazon ürünleri, bulut hizmetleri için rekor satışlar elde etti ve hatta COVID-19 salgınının ortasında işe alımları artırdı.

Bu demek ki, eğer bir e-ticaret mükemmellik peşinde iseniz, Amazon kriter olmalıdır. Başka bir deyişle, görüşünüzü Amazon iş modeli üzerinde eğitmeniz gerekir.Bununla birlikte, Amazon’un özüne inmek yüksek bir başlangıç noktası olabilir. Amazon’un gidişatının ardındaki ayrıntıları anlamak ve güvenilir e-ticaret çözümlerini kullanmak, e-ticaretin zirvelerini kolaylıkla ölçeklendirmenize yardımcı olabilir.

Size yardımcı olmak için, Amazon hakkında bilmeniz gereken tüm istatistikleri derledik. Bu rakamlar sizi Amazon’u yakından tanıyacak ve başarıya giden yolunuzu aydınlatacak. Özellikle, bu istatistiklerin parmaklarınızın ucunda olması, yalnızca hedefi olan pazarlama kampanyaları yürütmenize değil, aynı zamanda daha akıllı kararlar vermenize ve küresel e-ticaret devlerine ayak uydurmanıza yardımcı olacaktır.

Genel Amazon İstatistikleri

Son yıllarda Amazon, Apple’dan sonra yalnızca 1 trilyon dolarlık ikinci işletme olmak için dev adımlar attı. Şirket, e-ticaret endüstrisindeki değişiklikleri takip ederek zirveye doğru yol aldı. Özellikle Amazon, tutum, demografi, teknolojik gelişmeler ve müşteri tercihlerindeki sonsuz değişimlerin başında yer aldı. Sonuç olarak, firma sürekli yukarı doğru bir yörünge sürdürdü ve daha önce hiç hayal edilmeyen yüksekliklere ulaştı. Amazonun bu çalışması, markalara ve perakendecilere açık bir kitaptır ve bu karlı firmanın büyümesinden öğrenilecek çok şey vardır.

 • Amazon’un Birleşik Krallık’ta kaç tane müşterisi var? (Mintel)

Birleşik Krallık’taki müşterilerin yaklaşık %90’u Amazon’u kullanmaktadır. Üstelik, Mintel Birleşik Krallık’taki müşterilerin yaklaşık %70’inin çevrim içi perakende satış sitesini ayda en az bir kez ziyaret ettiğini, diğer yandan Amazon müşterilerinin yalnızca %17’sinin bu alışveriş platformunu haftalık bazda kullandığını bildirmiştir.

 • Amazon’un Birleşik Krallık’taki pazar payı %30 (Ascential)

Birleşik Krallık e-ticaret pazarı, Çin ve ABD’den sonra dünyadaki en büyük üçüncü pazardır. Son verilere göre, Amazon’un bu pazardaki payı 2018’de %28.8’den 2019’da %30.1’e yükseldi. Bir başka deyişle, Birleşik Krallık’ın çevrim içi perakende pazarına hükmetmekte ve %9.8’lik bir payla eBay’i ikinci en büyük oyuncu olarak geri planda bırakmaktadır.

 • Amazon Prime’a üye, yaklaşık 15 milyon İngiliz müşteri bulunmaktadır. (Mintel) dersler

Amazon Prime üyeliği istatistikleri, alıcıların %39’unun bu üyelik bazlı hizmete erişimi olduğunu ortaya koymaktadır. Aslında, Amazon müşterilerinin %26’sının Prime’da üyeliği vardır ve %13’ü de başkasının hesabı aracılığıyla üyeliği paylaşmaktadır.

 • 2019’da Amazon’da yaklaşık 281.000 aktif pazar satıcısı vardı. (Statista)

Statista tarafından 2019’da Birleşik Krallık’ta 281.257 Amazon pazar satıcısının bulunduğu bildirildi. Bu sayı, yeni üçüncü taraf satıcılar piyasaya girdiği için devamlı olarak yükselmektedir. Aslında Amazon UK, küresel çapta tüm şirketlerin aktif pazar satıcılarının %9.6’sını oluşturmaktadır ve Amazon.com’dan sonra ikinci sırada gelmektedir.

 • Amazon UK satıcılarının %45’i, Amazon FBA hizmetlerini kullanmaktadır. (Statista)

Hızlı nakliye, piyasadaki her çevrimiçi şirketin vazgeçilmez özelliğidir. Olabildiğince verimli çalışmak için Amazon tam olarak bunu mümkün kılan uygun bir çalışma modeli geliştirmiştir. Bu nedenle, Fulfilment by Amazon, veya daha yaygın bilinen adıyla Amazon FBA, Aamazon UK en çok satan ürünler için giderek daha fazla kullanılmaktadır. 2017-2018 arasında %10’luk büyüme göstermiştir.

 • Birleşik Krallık’ta 21 tane Amazon FBA dağıtım merkezi bulunmaktadır. (Statista) (Appex Storage Systems)

Statista’nın son verilerine göre, Avrupa’da 77 tane Amazon dağıtım merkezi bulunmaktadır, bunların 21’i Birleşik Krallık’tadır. Birleşik Krallık’taki en büyük Amazon deposu, 1 milyon fit kare büyüklüğündedir ve Dunfermline, İskoçya’dadır. 14 futbol sahası büyüklüğündeki bu depo, 1000’den fazla bordrolu çalışana sahiptir ve bu Amazon Fulfillment Merkezi ayrıca Birleşik Krallık’taki en büyük depolardan biridir.

 • Amazon endüstri raporları, şirketin Birleşik Krallık’ta 27.500’den fazla çalışana sahip olduğunu göstermektedir. (Amazon UK) (Statista) (The Guardian)

Son on yılda, Amazon UK’in çalışan sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2009’da 1.872 çalışana sahipken bu sayı, on yıl sonra 22.073’e çıkmıştır. Günümüzde 27.500’den fazla çalışan Birleşik Krallık’ta bu şirket için çalışmaktadır. Ayrıca, the Guardian 2020 sonbaharında, Amazon’un pandemi nedeniyle ortaya çıkan alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için fazladan 7.000 bordrolu işçiyi işe aldığını belirtmiştir. Aynı zamanda, şirket Noel dönemi müşteri taleplerini karşılamak için yaklaşık 20.000 geçici çalışan işe almıştır.

 • Amazon’daki minimum saatlik maaş, 9.5 sterlinden başlamaktadır. (Amazon UK) (Indeed) (SeattleTimes)

Indeed tarafından toplanan veri göstergelerine göre, Birleşik Krallık’taki ortalama Amazon maaşları, müşteri hizmetleri temsilcisi için yıllık 14.804 Sterlinden başlayıp yönetici için 70.000 sterline kadar çıkmaktadır. Depo çalışanı için ortalama maaş saatlik 10.50 sterlinken, diğer yandan depo çalışanları için ortalama personel değişim oranı %100’dür, bu da Amazon her zaman işe alacak yeni elemanlar aramaktadır.

 • Z kuşağı, Amazon Prime UK kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor (Mintel)

Amazon Prime, çevrimiçi tüketicilerinden oluşan en büyük ve en etkili kuşağın, yani daha genç yaş gruplarının bir numaralı hedef noktasıdır. Mintel’in raporu, 16-24 yaşlarındaki kullanıcıların etkiliyeci orandaki kısmı, %63’ünün, 25-34 yaş grubunun ise %52’sinin Amazon Prime’a erişimi olduğunu belirtmektedir.

 • Birleşik Krallık’taki milenyum kuşağının %28’i daha düşük fiyatlar nedeniyle Amazon’dan alışveriş yapıyor. (Statista)

Milenyum kuşağının bu perakende platformundan alışveriş yapmasının iki nedeni, düşük fiyatlar ve ücretsiz teslimattır. Diğer nedenler, Amazon ürünlerinin çeşitliliği (Birleşik Krallık’taki ankete katılan katılımcıların %23’ünün belirttiği üzere), hızlı ve kolay teslimattır. Anket katılımcılarının %15’i ikinci faktörü bu siteden alışveriş yapmanın başlıca nedeni olarak göstermektedir.

 • Amazon Echo, Birleşik Krallık kullanıcıları arasında en popüler akıllı hoparlördür (Statista) (GOV.UK)

Birleşik Krallık’taki en az beş evden biri, sesle aktifleştirilen hoparlör kullanmaktadır ve Amazon Echo istatistiklerine göre bu cihaz pazara hükmetmektedir. 2019’un ilk çeyreğinde, Birleşik Krallık’ta kullanılan akıllı hoparlörlerin %79’u Amazon Echo’ydu, diğer yandan Google’ın cihazı ikinci sıradaydı ve pazarın %13’ünü oluşturmaktaydı.

 • 2020’de akıllı hoparlör sahiplerinin %77’i Alexa tabanlı hoparlöre sahipti. (Statista)

Yıllar boyunca Amazon Alexa’ya yeni güncellemeler, yetenekler ve özellikler getirdi. 2020’de bu ses asistanının Birleşik Krallık’taki toplam beceri sayısı, inanılmaz bir rakam olan 36.341’e çıktı. Ayrıca, Amazon’un Alexa’sı Google Play’den aylık 124 bin ve App Store’dan 91.7 bin indirme yapmıştır.

 • Birleşik Krallık’taki 10.1 milyondan fazla ev halkı, Amazon Prime Video’ya üye olmuştur. (The Guardian) (Statista)


Koronavirüs sokağa çıkma kısıtlamaları esnasında, İngilizler uyanık oldukları saatlerin %40’ını televizyon izleyerek geçirmiştir. Bu sırada, Amazon Prime Video izleyicileri, 10.1 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış, yalnızca beş yıl içinde dokuz milyon artmıştır. Ancak birincilik halen 15 milyon üye sayısıyla övünen rakibi Netflix’e aittir.

 • Amazon Prime Video, Birleşik Krallık’taki en fazla film sayısına sahiptir (Statista) (Ofcom)

Amazon Prime ve Netflix istatistiklerinin karşılaştırılmasının ortaya koyduğuna göre, Netflix’in daha fazla üyesi olabilir ancak Amazon prime, mevcut film sayısı açısından birinciliği elinde tutmaktadır. Yani Mart 2020 itibariyle, Amazon Prime yaklaşık 20 bin film sunarken Netflix yalnızca 5.520 film sunmaktaydı. Ayrıca Amazon Prime Video’daki içeriklerin %10’u Birleşik Krallık’ın ürettiği programlardan oluşmaktadır, diğer yandan Netflix’in kitaplığındaki bu oran yalnızca %8’dir.

 • Amazon, Birleşik Krallık’taki e-kitap satışlarında pazara tamamen hakim oldu. (TNPS) (Statista)


2019 yılında yapılan bir anketin katılımcılarının %69’unun seçimine göre, Amazon Kindle e-kitap mağazası, Birleşik Krallık’ta en çok kullanılan çevrimiçi içerik kaynağıydı. Amazon Kindle istatistiklerine göre %38.4’ü e-okuyucu sahibi olan milenyum kuşağı, bu hizmeti kullanan başlıca grubu oluşturmatadır.

 • Birleşik Krallık, Amazon’un Avrupa’daki ikinci en büyük pazarıdır. (Statista) (The Guardian)


Almanya’dan sonra ikinci sıradaki Birleşik Krallık, şirketin Avrupa kıtasındaki en büyük ikinci pazarıdır. Amazon Birleşik Krallık’ta ne kadar kazanmaktadır? 2020’nin üçüncü çeyreğinde, Amazon toplamda 6.3 milyar dolarlık net hasılat elde etmiştir (4.5 milyar sterlinden fazla). Bir başka akıllara durgunluk veren olgu da, şirketin aynı dönemde pandemi boyunca artan perakende satışları nedeniyle kazançlarında %37’lik bir artış görmüş olmasıdır.

 • Eğlence ürünleri Birleşik Krallık’taki en popüler ürün kategorisidir. (Statista)

Eğlence ürünlerinin yanı sıra, Birleşik Krallık’taki müşterilerinin Amazon’dan yaptığı alışverişlerin çoğu teknoloji kategorisindedir. Aslında, Amazon’daki otuzdan fazla kategori arasından UK Prime üyeleri teknoloji bölümünden alışveriş yapmaktadır. Diğer yandan, Prime müşterilerinin %18’i, bu platformu market alışverişi için kullanmaktadır ve Prime üyeleri arasında bu en az popüler olan kategoridir.

 • Geribildirimlere göre, musicMagpie Amazon UK’in platformunda en üst seviyedeki satıcıdır. (Statista)

Bilmeyenler için musicMagpie, yenilenmiş ve ikinci el elektronik, oyun ve kitaplar alıp satan bir çevrimiçi satıcıdır. Amazon UK istatistiklerine göre, bu satıcı 2019’da 200.000’den fazla müşteri incelemesi almıştır, bu da satış hacmini başlıca belirleyen faktörlerden biridir.

 • 2020’deki Amazon Prime Günü, küçük işletmeler için en başarılı gündü. (The Daily Mirror)

Birleşik Krallık’taki Amazon satışları verilerine göre, Prime Günü küçük işletmeler için büyük faydalar sağlarken Prime üyelerine de büyük indirimler sunuyor. Daily Mirror, ev eşyaları için %50 ve kozmetik ürünleri için %70’den fazla indirimlerden yararlanan UK Prime üyelerinin 2020’deki Prime Günü boyunca 75 milyon Sterlinden fazla tasarruf yaptığını belirtmiştir.

 • Amazon Prime Gününde seksen binden fazla Echo Dot akıllı hoparlör satıldı. (Statista)

En çok satan FireTV Stick 4K Ultra HD ve 2019 Amazon Prime Gününde 80.000 adet satılan Echo Dot akıllı hoparlör dahil satıcının kendi markası olan cihazlar, Amazon Prime gününde en çok satılan ürünlerdi.

 • Amazon Birleşik Krallık’ta kaç tane ürün satmaktadır? (Amazon UK)


Amazon satış istatistikleri, Mayıs 2019’dan Mayıs 2020’ye kadar küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu platformda 600 milyondan fazla ürün, yani dakikada yaklaşık 1.200 ürün sattığını göstermektedir. Bu şirketler

 • Amazon, 2020’de Birleşik Krallık’ta %51’inden fazla satış büyümesi gösterdiğini raporladı. (The Guardian)

Fiziksel perakende satışları düşse de, çevrimiçi satışlar çarpıcı biçimde artarak Amazon’un cirosunu 2020’de rekor rakam 19.4 milyar sterline çıkmasını sağlamıştır. Bu, Amazon UK cirosunda önceki yıla oranla %51’lik bir artış anlamına gelmektedir. Ayrıca Amazon’un 2020’deki satış geliri, perakende markalar Marks & Spencer’ın iki katı olup COVID-19’un cadde üzerindeki mağazalardan alışverişi ne kadar etkilediğini gözler önüne sermektedir.

 • E-ticaret devi, 2019’da 293 milyon sterlin vergi ödedi. (Charged) (The Guardian)

Charged’ın belirttiğine göre, 2019’da Amazon Birleşik Krallık’ta 293 milyon sterlinden yalnızca 6.3 milyon sterlin kurumlar vergisi ödedi. Şirketin elde ettiğie etkileyici gelire rağmen Amazon’un Birleşik Krallık’ta ödediği vergi toplam cirosunun yalnızca küçük bir bölümüydü ve bu ülkede bazı tartışmalara neden oldu. Ayrıca, elektronik perakende satıcı 2020’de Birleşik Krallık’ta ne kadar vergi ödediklerini belirtmedi ve bu da kamuoyunun daha fazla tepkisini çekti.

 • Amazon Prime Video cirosu, 2018’de 400 milyon sterlindi. (Digital TV Europe)

Rakibi Netflix ile birlikte, Amazon Prime Video 2018 yılında toplamda 1.09 milyar sterlin ciro yaptı. Bu, Sky, NOW TV ve ITV gibi Birleşik Krallık’taki en büyük yayıncıların yıl içinde yaptığı cironun iki katı demek oluyor.

 • Amazon’un son on yıl içinde Birleşik Krallık’ta müşteri hizmetleri açısından en iyi şirket olduğu belirtildi. (Amazon UK) (Retail Gazette)

Ocak 2010 ile Ocak 2020 arasında Amazon, Birleşik Krallık Müşteri Memnuniyeti Endeksinde ortalama müşteri hizmetleri puanı olarak 87.4 aldı. Bu mükemmel puana göre, Amazon son on yıl içerisinde en iyi müşteri hizmetlerine sahip şirket ünvanına sahip oldu. Ancak, son veriler Amazon müşteri hizmetleri puanının düştüğünü göstermektedir. Ocak 2020’de, şirket Birleşik Krallık Müşteri Memnuniyet Endeksinde 84.1 puanla beşinci sıraya düştü.

 • Birleşik Krallık’taki alışveriş yapanların yalnızca %6.2’si Amazon’u hiç kullanmadı. (Statista)

Diğer yandan, 2019’daki bir ankete katılan Birleşik Krallık’taki müşterilerin %25’i bu platformu kullanmayı seven sadık Amazon müşterileridir. Karşılaştırıldığında, Amazon trendleri ve istatistikleri müşterilerinin yaklaşık %8.9’unun daha küçük bağımsız mağazaları desteklemek yerine bu satıcıdan alışveriş yaptığı için suçluluk duyduğunu göstermektedir.

 • Ücretsiz gönderim, Birleşik Krallık’taki Amazon Prime üyeliğine sahip Y kuşağının %19’u için en önemli faktör. (Statista)

İngiltere’nin Amazon’daki en büyük kullanıcı gruplarından biri için bir başka etkili faktör, ücretsiz teslimattır. Çevrimiçi bir anket için görüşülen Y kuşağının çoğu, bu Amazon müşteri hizmetinden yararlanmak istemektedir çünkü Prime üyelikleriyle birlikte bu hizmet ücretsiz gelmektedir.

 • Amazon.co.uk, bir ay içinde 579,5 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. (Statista)

Statista’ya göre 2020 yılının Kasım ayı, en yüksek sayıda ziyaret olduğu için Amazon UK trafiği açısından bir dönüm noktasıydı. Platform, o ay boyunca 579,5 milyon ziyaret bildirmiş ve Ekim 2020’ye kıyasla 60 milyondan fazla ziyaretçi almıştır. Sayılardaki bu artış, Kasım ayının sonunda gerçekleşen iki etkinlik, yani Kara Cuma ve Siber Pazartesi ile tetiklenmiştir.

 • Amazon’un Birleşik Krallık’taki web trafiği, 2020’de önceki yıla kıyasla %40 arttı. (The UK Domain) (Similar Web)


Devam eden COVID-19 pandemisinin sonucu olarak Amazon.co.uk’deki web trafiği yaklaşık 13 milyar arttı. Ayrıca, Amazon’un Ocak 2021 için istatistikleri hem masaüstü hem de mobil cihazlardan gelen aylık ortalama ziyaret sayısının 485 milyonu bulduğunu göstermektedir.

 • İnternet sitesine doğrudan erişim, Amazon.co.uk‘in trafiğinin birincil kaynağıdır. (Similar Web)

Son altı ayda (yani Ağustos 2020’den itibaren), Amazon.co.uk’ye en kayda değer masaüstü trafik kaynağı, internet sitesine doğrudan erişimdi, daha kesin olmak gerekirse bu oran %56.57’ydi. Ayrıca Birleşik Krallık platformuna trafiğin %30.15’i arama yoluyla gerçekleşirken bunun %80.45’i organikti.

 • Tüm sosyal ağlar arasında YouTube, Amazon’un Birleşik Krallık platformuna en fazla trafik gönderen ağdır. (Similar Web)

Amazon UK’in istatistiklerine göre, Amazon’un Birleşik Krallık’taki internet sitelerine trafiğin %4.22’si YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından gelmektedir. Bu platforma trafik sağlayan bir başka kaynak ise, %2.15’lik payla görüntüleme esaslı reklamdır.

 • Amazon UK’in internet sitesine ortalama ziyaret yaklaşık 6 dakika 13 saniye sürmektedir. (Similar Web)

Ağustos 2020 ve Ocak 2021 arasındaki hem masaüstü hem de mobil cihazlardan internet sitesine yapılan ziyaretlerden elde edilen veriler, kullanıcıların sitede yaklaşık 6 dakika harcadığını göstermektedir. Kullanıcıların günlük ortalama görüntülediği sayfa sayısı 7.58 iken siteden çıkma oranı %35.71’dir.

 • 2019’da 36.000’den fazla Amazon mobil kullanıcısı vardı. (Statista)

2019 itibariyle, mobil cihazlardan Amazon web sitelerine 36.000’den fazla ziyaret oldu. Dahası Amazon uygulaması, Birleşik Krallık’taki alışveriş uygulamaları arasında iPhone’lardan (yaklaşık 2.3 milyon) en fazla günlük aktif kullanıcı sayısına sahip başlıca alışveriş uygulamasıdır. Google Play’de Amazon Alışveriş uygulaması, günlük aktif kullanıcı sayısı açısından 119.000 kullanıcı ile ikinci sıradadır.

Rakamları Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngiltere'de iş yapmak istiyorsanız bize mutlaka danışın!

Popüler Makaleler
Popüler Sorular
Terimler Sözlüğü
İstatistikler

Haftalık Bültenimize Üye Olun!

İngiltere’de E-ticaret, Teknoloji, İş Dünyası ve Şirket Yönetimi konularında düzenli içerikleri kaçırmayın!